neděle 4. prosince 2016

Sv. Barbora

O svaté Barboře ležívá sníh na dvoře.

pranostika

Dobrý den všem!

Dnes je svátek svaté Barbory. Dívky si dřív v tento den brzy ráno trhali třešňovou větvičku a čekaly, za jak dlouho (a jestli vůbec) vykvete. Když vykvetla na Štědrý den, mohly do roka a do dne čekat svatbu. Když větvička rozkvetla dřív, měla být dřív i svatba. Mně větvičku nejdřív trhala babička a později už jsem si ji trhala sama, ale nikdy za účelem vdávání. Prostě jsem byla jen šťastná, že v zimě něco kvete :-)

V předvečer svátku Barbory se dřív také obcházeli domácnosti, tak jako do dneška chodí Mikuláš s čertem a andělem. Ženy, nejčastěji tři, byly oděné do bílé se zahaleným obličejem. Jedna z Barborek nesla košík s ovocem a cukrovinkami pro hodné děti a na ty zlé měla metličku. Zaklepaly na okno, tiše vstoupily a tiše zazpívaly písničku:

"My tři Barborky jsme,
z daleké krajiny jdeme
a dárky vám neseme.
Neseme, neseme, velice to krásné,
kdo se s námi modlit bude, tomu je dáme,
a kdo nebude, tomu hodně nalupáme."

Metličkou navíc jakoby čistily domácnost a vymetaly z ní zlé síly.K rychlení je vhodná nejen třešeň, ale i třeba sakura, slivoně, narůžovělé jabloně, nebo šeřík a zlatice. Tak si dnes nezapomeňte dát do vázy větvičku - alespoň jen tak pro radost :-)

Večer zapálíme už druhou svíčku na adventním věnci. To to letí :-)

Vaše Dý

1 komentář:

  1. Barborku ještě nemam vždy mě brzo rozkvete tak jí dám déle hezký věnec máě Měj se hezky

    OdpovědětVymazat

Děkuji. Za komentáře a postřehy, které tu zanecháváte. Za vzpomínky, o které se tu dělíte. Za čas, který jste blogu věnovali. ♥

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...