29. června 2018

Zástěrková výzva


Dobrý den všem!

Tahle blogová výzva pro mě byla opravdu výzvou. ZaZa z webu Kouzelná chalupa má ráda zástěry a doma jich má už několik, aby je "mohla střídat podle nálady a měla vždy po ruce jinou, když se nějaká ušpiní". A navrhla nám, abychom si nějakou ušili. Jelikož v šití nejsem zručná, nic tak velkého jsem ještě nezkoušela a poslední dobou to ani netrénuji (šila jsem naposledy, když vyhlásila výzvu Dáša), neslíbila jsem ZaZe svojí účast, ale přislíbila jsem, že se na to úplně nevykašlu.

O něco jsem se tedy pokusila a výsledek, myslím, nakonec můžu ukázat. Tak to je prosím moje první zástěra. A zřejmě i jediná, protože je nenosím. A tuhle už vůbec nosit nebudu. Dala mi tolik práce, přece ji nezničím! 





ZaZo, díky, že jsem kvůli tobě zase procvičila prsty při skládání látky pod jehlu, a všechny ty, které jste se strojem za léta tréninku srostlé, prosím o shovívavost, pokud jde o hodnocení mých nerovných stehů. :-)

Mějte hezké tyhle propršené dny,
Vaše Dý


26. června 2018

Nováček v mojí zahrádce

...červená srdcovka, lat. Dicentra spectabilis "Valentine". Perfektně se mi hodila do koutku s litinovým pítkem a rují vlasatou. Jak jsem ráda za červený kultivar! Bílá a růžová se mi totiž na těchhle kouzelných květech vůbec nelíbila.














21. června 2018

Nádherná bytost...

...kterou jsem vytáhla z našeho bazénu. Mladý vrabčáček snad nebyl na hladině dlouho, ale dalo mu to pěkně zabrat. Nejméně hodinu jsem ho zahřívala a dýchala na něj teplý vzduch. Klepal se zimou a vyčerpáním, až mi to trhalo srdce... Pořád mi v dlani usínal. Zkoušela jsem mu dát oloupané slunečnicové semínko, vzal ho do zobáčku, ale pak ho vyplivnul. Nabízela jsem mu i žížalu, ale nechtěl. Ještě že si to nevzal! Později jsem se dočetla, že některé žížaly jsou pro ptáčky jedovaté! Když už vypadal v pořádku, cvakla jsem ho párkrát na mobil. Posadila jsem ho na větev břízky (u té modré vodní obludy) a doufala, že se s rodiči rychle najdou. Po chvíli, kdy zmizel ve větvích, se ozvalo nějaké štěbetání. Snad to byli oni.




Na internetu jsem si pak vyhledala, co vlastně dělat a nedělat s potřebným mládětem a kam zavolat. Na webových stránkách Zvíře v nouzi najdete super mapku s vyznačenými záchrannými stanicemi a jejich působností, takže se dá hezky dohledat, kdo by si pro zvířátko třeba i přijel, kdyby bylo potřeba. My, v našem novém domově, spadáme pod Záchrannou stanici a ekocentrum Pasíčka. Na jejich webovkách jsem si pak také přečetla, co dělat s takovým ptáčkem.


zdroj: www.csop.cz

zdroj: www.zvirevnouzi.cz

zdroj: www.facebook.com

A co tedy s malým vrabčáčkem, kdyby na tom byl špatně?

"...Neodchovávejte ptáčata sami!
Jednotlivě odchované mládě je krotké, neumí se o sebe starat, nenaučí se hledat potravu a po vypuštění většinou zahyne. Trvale chovat doma divoké ptáky není možné s ohledem na směrnici Evropské unie o ptácích! Mládě se musí vrátit do přírody, proto je musí odchovat odborník ve stanici pro handicapované živočichy.

Nálezce však musí mládě zkusit nakrmit, aby příliš nezesláblo. Čím?
Potrava vhodná pro ptáky
...- zpěvní ptáci - dětský piškot namočený do vody a opět vymačkaný, z něho tvarujeme malá sousta; nebo vejce natvrdo či škrábané syrové libové maso (ne vepřové).

Absolutně zakázáno - nikdy nepodávejte
- uzeniny a uzené maso (obsahují sůl),
- konzervy (obsahují sůl a koření),
- mléko (ptáci jej nedovedou trávit),
- čokoláda (pro mnoho zvířat jedovatá),
- cukr a cukrovinky (působí silný průjem),
- měkký chléb (nadýmá),
- nahnilé, plesnivé a páchnoucí zbytky,
- smažené a pečené potraviny (projímají).

Nedoporučuje se
- psí konzervy (jsou příliš tučné),
- kompoty (příliš sladké, projímavé),
- těstoviny a knedlíky (jsou solené a těžko stravitelné),
- vařené maso (je těžko stravitelné).

Lze použít v nouzi
- psí a kočičí granule namočené do vody
- kočičí konzervy
- neslaný sýr (jen tvrdý)
- tvaroh na strouhání
- rozmočený rohlík nebo houska (bílé)
- sojový tvaroh
- sojové maso (uvařené)

Nekrmte ptáčata žížalami a slimáky!!!
- jeden druh žížal (žížala hnojní) je smrtelně jedovatý,
- mnoha druhům ptáků ucpává sliz žížal a slimáků střeva,
- některé druhy slimáků jsou nepoživatelné,
- žížaly a slimáci můžou být mezihostiteli nebezpečných parazitů.

Nekrmte larvami much!
Larvy much (prodávají se jako "bílí červi" v rybářských potřebách) mohou ptáče doslova sežrat zaživa zevnitř.

Dokud mládě nenakrmíte, nenapájejte ho! Výjimkou je ptáče nalezené ve velkém horku.
Ptáci nepotřebují tolik vody jako savci. Vodou vyplavujete zbytky potravy ze žaludku a střev ptáčete a urychlujete vyhladovění. Napájení se provádí namáčením jednotlivých soust potravy do vody.
Pro nakrmení musíte mláděti otevřít zobák (pokud ho ihned neotevírá samo) a vkládat potravu do zobáku např. pinzetou. Krmíme nejméně každých 20 minut.

Nejdůležitější je držet ptáče v teple.
...Ostatní ptáčata umístíme do flanelového hadříku v místnosti.

...Nejlepší je ptáče rychle předat odborníkům!"


Myslím na to ptačí miminko pořád a doufám, že se má dobře. Pitomý bazén, musíme ho zastřešit!
Vaše Dý

19. června 2018

Jednou ráno při měsíčku aneb z užitkového koutku

Dobrý den všem!

Do vyvýšeného zeleninového záhonku mi přibyl keramický měsíc. A jedno úžasné jarní ráno jsem zjistila, že se mi pro něj náhodou podařilo vybrat takové místo, kde je vidět už od vstupu na zahradu. Super. :-)



Měsíček byl krásně zašlý a nazelenalý od mechu, jak se v zahradnictví bůh ví kde válel, ale bohužel to déšť všechno oprýskal. Vypadá už jako nový... Manžel v "měsíci v záhonu" pořád hledá nějakou mystickou symboliku, která tam ale není. Kdyby vás také napadlo o tom přemýšlet, vězte, že se mi prostě jen líbil a musela jsem ho mít. A kdyby tam náhodou nějaká přece byla, můžete mi to napsat. :-)



Teď už k záhonu tak dobře vidět není, všechno se rozrostlo a zbujnělo. Za to je to hezké přímo u něj. Za chvíli už to všechno bude. Angrešty, rybízy, borůvky... A něco už bylo a bude zase. Postupně sklízím a zase vysévám a sázím.





Hrášek jsem s láskou vysévala pro manžela a s láskou pro něj i vyrostl. 




Mějte krásný týden,
Vaše Dý

Nakonec ještě něco mimo - úžasná rudá na rododendronu, který se mihnul nahoře na druhé fotce. Mě ty jejich barvy letos opět uchvátili. :-)



14. června 2018

Podvečer...

...tam, kde máme chaloupku.









To se to musí u oveček houpat. :-)

Mějte se fajn!
Vaše Dý

11. června 2018

Dobroty ze soboty 18: Maková bábovka

Dobrý den všem!

S mužem jsme si zase jednou připadali provinile, že si dopřáváme dobrého jídla - tu večer špekáček z ohně, tu jen tak zákusek či dva ke kafíčku :-) - a přitom máme minimum pohybu. Zalovila jsem tedy ve zdravých receptech Kuchařky ze Svatojánu a namísto mojí obvyklé bábovky s vaječným koňakem jsem zkusila upéct tuhle.


Maková bábovka


Ingredience:
  • 50 g polohrubé mouky
  • 50 g kukuřičného škrobu (nebo bramborového)
  • 100 g mletého máku (já dala celé balení)
  • 100 g cukru krystal
  • 8 vajec
  • nastrouhaná kůra z poloviny citronu
  • máslo na vymazání a hrubá mouka na vysypání formy

Žloutky vyšleháme s cukrem do pěny. Pak přidáme citronovou kůru a postupně zašleháváme mouku a kukuřičný škrob. Přimícháme mák a nakonec lehce zamícháme sníh z bílků. Pečeme ve vyhřáté troubě 40 až 50 min. na 170°C.


Manžel si pošmakoval, ale mě jako obvykle tohle zdravé těsto neuspokojilo. Osm vajíček už v něm bylo hodně cítit, a to já nemám moc ráda. Byla to příjemná změna, ale příště to vidím zase na koňakovku. :-)

Mějte se fajn!
Vaše Dý

6. června 2018

Z květnové zahrádky

Dobrý den všem!

Taky vám máj utekl tak strašně rychle? Na zahrádce toho byla spousta k focení, ale neukázala jsem vám vlastně ještě nic, takže dnes to bude takový květnový pelmel ze zahrádky. Okouzlil mě žlutý rododendron, velikonoční macešky se daly do druhého kvetení a zase se dělalo dříví. Přes léto ho už nechci ani vidět. Tedy vlastně jen v ohništi pod špekáčkem. :-) Konečně jsem u vína místo provizorního provázku natáhla řetěz, zamilovala jsem se do orlíčků a poprvé jsem osázela květináče letničkami. Těšila jsem se na pivoňky, rozplývala se nad úžasnou barvou šalvějí a pořád ještě se můžu učichat, jak ty růže krásně voní.















Konec května a začátek června, to je letos čas vůní. A nejen pivoňky a růže, ale i ta levandule to stihla. Užívejme si vší té krásy venku! :-)

Vaše Dý