30. listopadu 2016

Vánoční výstava...

...na zámku v Pardubicích nese název "Slunovrat, Vánoce, Hromnice" a ten nám dost napoví, jakým obdobím a zvyky se zabývá.




Musím říct, že mě výstava naladila na vánoční notu - konečně. Staročeské zvyky na venkově i ve městě podbarvené hrajícími koledami. Dokonalé! Vrkoče, betlémy, ozdobičky... a také spousta zajímavého čtení na velkých panelech.

různé betlémy... a různě velké :-)



vrkoč pro nejlepší přadlenu "Radost přinášelo ukončení pospolitých prací před Vánocemi, tzv. rozchodnice, místy příznačně nazvané "dlouhá noc". Například přástevnice si při této příležitosti volily nejpilnější přadlenu jako svou královnu. Náležel jí zdobený vrkoč, jehož základem byl kruhový pletenec z těsta."


mikulášský vrkoč


"Do shonu a starostí s přípravou večeře (na Štědrý den) zasahovaly zvyklosti starobylé i škádlivé. Mohla přijít tajemně zahalená ometačka, která mlčky metličkou ometla kamna, aby dobře hřála a táhla."




vrkoč pro koledníky


"...v měšťanské domácnosti, jejíž příjem již nebyl přímo závislý na klimatických podmínkách a dobré úrodě, nabývaly v 19. století Vánoce postupně rysů rodinného svátku. Zdůrazněna byla spořádanost, životní úroveň a společenské postavení. Slavnostní okázalost podpořil nový prvek, s nevídanou nádherou ozdobený a osvětlený jehličnatý stromek. Stal se hlavním vánočním atributem a propojilo se s ním tradiční štědrovečerní předávání dárků."




kolední proutky "Byly přinášeny hospodářům k zajištění plodnosti dobytka, úrodnosti polí a štěstí rodiny. Z úcty se nebraly holou rukou, ale přes šátek nebo zástěru."


výslužkový koláč "Míval různé krajové názvy, tvary a výzdobu. Obdržet jej bylo poctou, proto byl dáván na odiv před celou vesnicí."


Cestou na výstavu a z výstavy jsem se také pokochala vánočním osvětlením. Vím, že v Pardubicích to není nic moc, ale mě těší i to málo :-)




Kdo má možnost a miluje staročeské zvyky, zastavte se :-)
Vaše Dý

29. listopadu 2016

Háčkované pondělí

Dobrý den všem!

Dnes vám chci ukázat pár háčkovaných věcí na Vánoce od mojí mamky, které mi včera ukazovala.




Svícny jsem vytvořila jen přírodní a sněhové vločky je perfektně vánočně doladily.



Je to jen malá ochutnávka jejích výrobků.





Snad se vám líbí tak jako mně :-)
Vaše Dý

27. listopadu 2016

Loučení s podzimem a vítání adventu

Dobrý den všem!

Tak jsme tu měli první adventní neděli! Rozloučila jsem se s podzimní výzdobou a pomalu ji nahrazuji tou vánoční. Dýně ještě vypadaly hezky, ale jejich čas už bohužel skončil. Nechala jsem si z každé semínka. Třeba se mi příští rok podaří nějaké vypěstovat.


Letos mi podzim strašně rychle utekl. Mám pocit, že jsem si ho ani pořádně neužila, a už je tu advent. Do vánoční nálady mě dostala až výstava o Vánocích na pardubickém zámku. Pár fotografií z ní příště...


Na adventní víkend jsem upekla ozvláštněnou klasiku - štrúdl z kaki. Místo rozinek jsem dala brusinky.



Kvůli exotickému ovoci a červeným brusinkám mi to přijde takové vánoční :-) Kaki při pečení zesládlo, takže opatrně s cukrem.


Vánoční strom se u nás v obci rozsvěcel už v sobotu večer. Vánoční - nevánoční, protože je to lípa. U mě je vánoční strom prostě neopadavý jehličnan. Ale i tahle lípa vypadá hezky a hlavně, že v obci taky něco svítí :-)


Prodávalo se vánoční pečivo a perníčky, teplé alko i nealko nápoje a výrobky dětí na podporu školy. Děti měli připravené vánoční básničky, koledy a paní učitelka k tomu hrála na klávesy. Po nich následovala další živá hudba, tentokrát dechová kapela Technics a ta také hrála koledy. Hráli opravdu úžasně!


A takhle už to u nás svítí :-)


V neděli jsme zapálili první svíčku na adventním věnci.


Mějte krásné adventní dny.
Vaše Dý

25. listopadu 2016

Střípky z domova

Dobrý den všem!

Minulý víkend jsem se konečně dočkala. Dlažba ve vjezdu do garáže je hotová!


Taková událost by si zasloužila slavnostnější foto, jenže potom, co jsem spáry vyplnila pískem, mi na ni manžel postavil vozík plný dříví, které začal hned skládat do dřevníku. Ten už je také dokončený. Takhle prázdný dlouho nevydržel.


Občas k nám proklouzne kocour Gregor. Na fotce si hoví na manželově mikině. Byl tak studený, chudáček, že jsem mu ji nechala. Nebo mi ji spíš nehodlal dát...


Advent už je za dveřmi a já nemám pořádně čas vychutnat si tohle období příprav. Do práce za tmy, z práce za tmy, večer něco honem uvařit a když zbude čas, tak nachystat nějakou tu vánoční výzdobu. Pustila jsem se nového adventního věnce. Stihnu ho tak tak. Snad realizuji i další věci, které mám v hlavě.


V práci se mám z čeho radovat. Krásně kvete fialka. Doma mám jen mladé rostlinky, co mají pár lístků. Asi ještě dlouho nepokvetou.


A když jsem u kytiček, vánoční hvězdě od popelnic se daří skvěle. Listy krásně zezelenaly a některé jsou dokonce i červené :-)


A nakonec jedna pozvánka na vánoční koncert do Pardubic.
Mějte hezké předadventní dny.

Vaše Dý


23. listopadu 2016

O kostelech

Dobrý den všem!

Takový výhled na kostel mám teď...


...a takový jsem mívala u rodičů. Kostel svatého Václava.


Nejsem věřící, ani jinak nábožensky založená, ale z nějakého důvodu jsou pro mě kostely v místě, kde žiji, důležité. Možná se mi prostě jen líbí. Kousek historie na jinak nezajímavém místě.

Když jsem s manželem bydlela ještě u našich, slýchávali jsme zvony z kostela vždy v šest ráno a v šest večer (polední si nevybavuji). Manžel pronesl: "Tak tohle je klekání, děti." A děda opáčil: "Mně se zdá, že se to přibližuje." :-) Často jsem kostel fotila a často jsem k němu zamířila při procházkách. Stojí na kopci a je od něj krásný výhled na všechny strany. Proto je dominantou celého regionu, nejen obce. Je vidět už od Heřmanova Městce. Má opravenou fasádu i střechu.



Za tmy je krásně vidět díky povedenému osvětlení.


Další informace jsem čerpala z webových stránek obce:

"Původně zde stával pravděpodobně pohanský háj. Předpokládá se, že kostel byl postaven již před rokem 1387. Nejstarší kostelní památkou je cínová křtitelnice z roku 1487. Během třicetileté války byl však kostel Švédy roku 1648 vypálen. Nový základní kámen byl položen 25. srpna 1768 a stavba byla dokončena v roce 1769. Dnešní podoba kostela v barokním slohu, s nově zbudovanou kamennou chrámovou lodí, pochází z let 1768 až 1769. V kostele je pět zvonů, nejstarší je Poledník z roku 1519 a Velký zvon, pocházející z roku 1558. Na omítce kněžiště jsou vyhotoveny malby od Josefa a Václava Kramolínů z roku 1790."








Něco o zvonech z farní kroniky:

     "Bohužel, že za hrozné války, která začala 26. července 1914 a již třetí rok trvá, bylo od vojenských úřadů nařízeno odevzdati k válečným účelům zvony chrámů katolických.
     Náš chrám Páně byl nucen odevzdati tři své zvony, a sice zvon jménem Josef, který byl roku 1831 přelit, zvon Václav z roku 1729 a zvon Barbora z roku 1777.
     Za tou příčinou přijel sem od vojenského stavebního úřadu v Josefově stavitel Václav Velc se dvěma dělníky, kteří tyto zvony v úhrnné váze 142 kg sňali, na nádraží do Pardubic odvezli, aby je odtud ještě s jinými do c.k. arsenálu ve Vídni k rozlití poslali.
     Na rozloučenou s těmito zvony, které svým krásným hlasem v souzvuku osadníky zdejší k modlitbě a na služby Boží vybízely, zemřelé na jejich poslední cestě doprovázely, bylo dne 28. ledna 1917 v neděli odpoledne po celou hodinu společně naposledy vyzváněno, čímž mocné pohnutí, ano i slzy u zbožných osadníků zdejších vzbuzeno bylo.
     Zvony sňaty a odvezeny byly dne 8. února 1917, a slíbena za ně pro zdejší kostel odměna per 568 K., aby svým časem nové zvony byly opatřeny."


"Ke kostelu patřila též dřevěná fara, která vyhořela a byla zbudována z kamene a také domek, zvaný "Poušť", dříve "Prosík", kde bývala před rokem 1760 první obecní škola - jednotřídka."


Snad se vám tahle malá exkurze do tohoto krásného kostela líbila.
Vaše Dý